Tyvärr var det alldeles för tidigt att blåsa faran över. Oppositionen har hotat med att återinföra både förmögenhets- och fastighetsskatt om de vinner nästa val. Det de talar tyst om är att hundratusentals småhusägare då riskerar en rejäl skattesmäll.
- I Nacka får drygt 4 000 och i Värmdö drygt 1 000 småhusägare en skattehöjning på minst 1 000 kr i månaden om socialdemokraternas förslag genomförs.
- Minst 12 000 småhusägare i Nacka och 3 000 i Värmdö får en skattehöjning på minst 1 000 kronor om vänsterpartiets förslag går igenom.
- Av dessa småhusägare har de flesta en månadsinkomst under 30 000 kronor.
Att få sin boendeskatt höjd med 1 000 kronor i månaden motsvarar en räntehöjning med 2 procent på ett miljonlån. En händelse som skulle väcka stor uppmärksamhet.
Att socialdemokraterna och vänsterpartiet vill återinföra både förmögenhetsskatt och den gamla fastighetsbeskattningen är ett uttryck för politikens gränslösa populism. Båda partier är väl medvetna om att förmögenhetsskatten är en förlust för staten, eftersom den driver pengarna ut ur landet. Oppositionspartiernas förslag visar med all tydlighet varför det nuvarande taxeringssystemet bör avskaffas. Taxeringsvärdena fortsätter att gå upp och boendet förblir en outtömlig mjölkko varje gång den offentliga sektorn vill ha pengar. Tyvärr är det bara att konstatera att svenska småhusägare ännu inte kan sova tryggt om natten.
Robert Gidehag
Vd för Skattebetalarnas Förening